Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adventní úvaha

23. 12. 2013

 Vážení a milí návštěvníci našich webových stránek,

každoročně vytahujeme ze skříně adventní věnec, zdobíme dveře adventními ozdobami a myslíme na to, jak už jsou vánoce blizoučko, Pouhé čtyři týdny a budeme s pastýři stát u jesliček a děkovat Stvořiteli za Ježíše (Ježíška). Jenže ty 4 týdny adventní doby nejsou jen předskokanem Vánoc. Advent má svou spirituální náplň, svůj duchovní program. Už od prvních dob křesťanství se vyznavači Krista soustřeďovali na Kristovo zaslíbení, že brzy přide. Máme na svého Pána čekat připraveni jako družičky na přicházejícího ženicha a v těch svých lampách máme mít dostatek oleje, aby nevyhasly. Toto očekávání příchodu Krista v moci a slávě se nám prodloužilo o více jak 2000 let..

Myslím, že je to pro nás, současné křesťany, Boží akt milosrdenství. Aspoň máme čas své srdce připravit na přicházejícího Pána. Máme čas si každý sám zodpovědět pár palčivých osobních otázek: Jsem skutečně připraven na příchod svého Pána?, Opravdu ho očekávám? Jsem ochoten vše v tomto světě opustit a jít za Ním? Nejsem příliš zabydlen tady na zemi? Co udělám, kdyby mě Ježíš náhle zavolal-pojď za mnou? Neřeknu Mu-ještě počkej, musím vyřídit to a to…? Přátelé, to jsou adventní otázky pro nás, současné křesťany. Buďme tedy rádi, že Kristus se svým posledním příchodem nespěchá. Aspoň máme čas si na zmíněné otázky každý sám zodpovědět. A máme příležitost učit se žít v trvalém, nejenom adventním očekávání..

Advent je něžná doba, kterou bychom si neměli nechat přehlušit hlasitým vánočním rykem obchodních řetězců, které Vánoce zneužívají ke svým výdělečným záměrům.. Každá pilná hospodyňka chce mít před Vánoci uklizeno, mít umytá okna, napečené cukroví atd. Mějme tedy i my - křesťané 21. století ve svém životě uklizeno a připraveno vše, abychom mohli Pána Ježíše do svého srdce pozvat, aby tam měl pro svůj Příchod místo.

Přeji za starokatolíky v Soběslavi hodně Božího světla a tepla, hojné Boží požehnání pro nastávající adventní čas pro vás i vaše blízké.

 

                                    Starokatolický farář Aleš Svoboda