Jdi na obsah Jdi na menu
 


O vytrvalosti v dobrém až do konce našich dnů

31. 10. 2016

O vytrvalosti v dobrém až do konce našich dnů“

Ať už list Židům napsal apoštol Pavel nebo nějaký jeho žák, pisatel se zaobírá pro dnešek velmi aktuálním tématem. Byli totiž křesťané, kteří přijali Kristovo učení nebo spíše jeho základy, ale nějak to neproniklo do jejich skutků, do změny smýšlení. Adresáti jsou káráni, že namísto, aby sami už předávali, potřebují znovu a znovu se nechat poučit.

Žd 5,11-6,8

 Žijeme v době mnoha dostupných informací. Těch dobrých a potřebných, i těch naprosto zbytečných, které nám zamořují mysl, kapacitu paměti, doslova nás vyčerpávají a k ničemu dobrému neponoukají. Musíme se učit mezi informacemi třídit, zabývat se těmi důležitými a ty nedůležité pouštět. Křesťanství beze skutků, křesťanství jen konzumní a žádná tvůrčí energie. To je podle mého problém dneška. Sám jsem křesťan a velmi mi záleží na tom, aby se Kristova zvěst dostala tam, kde je po ní hlad. Hlad po štěstí, po spáse, po osvobození, ten můžeme najít v mnoha lidských hledáních. No a když vyrukujeme s Ježíšem, setkáváme se s blahosklonným úsměvem. „Poslechneme si tě někdy příště…“ Lidé jsou dnes přehlceni nabídkou různých spiritualit a návodů, jak získat štěstí a odpovědi na své otázky. Ovšem ty otázky jim často klade někdo jiný, než oni sami. Říká se tomu, že je dnešní křesťanství unavené a obrostlé trním. To neznamená, že by Bůh byl nečinný a jen přihlížel postupné dekadenci svého díla. To rozhodně ne. Jen si dělám občas starosti s námi, dnešními křesťany. Kam se podělo ono nasazení pro Kristovo evangelium třeba i za cenu svého života? Místo toho, abychom nabízeli sůl a světlo, hrajeme si na svém církevním hřišti a …“dodržujeme zákony“. Plníme si své náboženské povinnosti a uniká nám, že to vůbec není o plnění svých náboženských povinností. Máme už dávno zasvěcovat druhé a to i za cenu vlastních chyb a selhání. Lepší, aby byly naše ruce zašpiněné, ale plné, než čisté, ale zoufale prázdné.

Pane Ježíši Kriste, prosím o odvahu stát se nástrojem ve Tvých rukou. Ať nehledám slávu svou, ale vše podřizuji oslavě Tvého Jména.“